QAD Enterprise Applications megoldás - vonalkód és RFID a gyakorlatban

Az elmúlt években egyre több vállalkozás életében merül fel, hogy vállalatirányítási rendszert, azaz ERP megoldást vezet be. Napjainkban ez nem csak a multinacionális nagyvállalatok privilégiuma. A kkv szektor igényei, a szakiparági specifikumok és a törvényi előírások, mind egymást erősítve sarkallják a közép és akár a kisvállalkozások vezetőit is, hogy stabil informatikai hátteret biztosítsanak üzletüknek.

A Vonalkód Centrum Kft. írása

QAD Enterprise Applications bevezetés - mit is jelent ez a vállalat életében?

Egy integrált vállalatirányítási rendszer bevezetését több dolog is motiválhatja egy cég életében. A fejlődés egy bizonyos szakaszában az üzleti tervezés és a különféle üzleti/termelési/logisztikai folyamatok összetettsége szinte kikényszerítheti a fejlesztést. E nélkül a cég bizonyosan megreked a fejlődésben, a menedzsment „vakrepülésben” próbálja meg kézben tartani a vállalat sorsát. Az irányítás kicsúszik a vezetők kezéből, a tervezés lehetetlenné válik. Hazai viszonyok között sajnos nagyon sok intő példát láthatunk arra nézve, hogy miként pecsételi meg a helyzet felismerésének hiánya egy egyébként perspektivikus vállalkozás sorsát.

Vezessük be az integrált QAD megoldást!

Nagyon egyszerűen hangzik, azonban ez korántsem kizárólag pénzügyi vagy informatikai kérdés! Elsősorban egy üzleti döntés, amellyel meghatározzuk a vállalat további fejlődésének ívét és potenciálját!

Néhány hasznos gondolat a bevezetést illetően:

  1. Először is tudomásul kell venni, hogy egy integrált vállalatirányítási megoldás egy új üzleti modellt is fog hozni a vállalat életébe, bizonyos folyamatokat át kell alakítanunk. Ne várjuk el, hogy az eddigi folyamataink érintetlenül maradhatnak! Ettől nem kell megijedni, egyszerűen el kell kicsit távolodni az „így szoktuk csinálni” csapdájától. Hiszen a vállalat jövőjéről van szó, higgyük el, hogy mindent lehet még jobban csinálni, mint azt eddig tettük! Ezek a változások pozitívak lesznek a jövőbeni vállalati teljesítményre nézve.
  2. Világítsuk át objektív szempontok szerint a vállalat jelenlegi működését! Ez egy neuralgikus pont szokott lenni, mivel szembesülnünk kell a saját hibáinkkal is. Ezen a ponton érdemes az ISYS-ON Kft. tanácsadóinak segítségét kérni, hogy objektívan értékelni tudjuk a vállalat jelenlegi helyzetét, átvilágítani a folyamatainkat, megállapítani azokat a pontokat, ahol jelentősen eltérünk az ideálistól. A további pontok minőségi megvalósításában is számíthatunk a segítségükre.
  3. Amikor ezzel megvagyunk, fogalmazzuk meg a részletes és pontos elvárásainkat a QAD megoldás felé! Ne feledjük egy percig sem, a vállalat jövőjébe tervezünk éppen befektetni!
  4. A részletes előkészítésbe vonjuk be a gyakorlati munkát végző dolgozókat és azok vezetőit is! Ők ismerik leginkább az egyes területek problémáit, a munkavégzés pontos menetét. Ők látják leginkább azt is, hogy hol lehetne javítani a hatékonyságon. Ne feledjük, hogy a QAD képességeinek kihasználásához szükségünk lesz olyan adatokra, melyek a raktárban, termelésben, logisztikában, minőség ellenőrzésben, stb. keletkeznek.
  5. Tartsuk szem előtt, hogy a QAD integrált vállalatirányítási megoldás bevezetésének sikere csak részben múlik az ERP rendszer képességein! Nagyon nagy részben a tervezésen, hatalmas részben a bevezetés mikéntjén és a saját (és munkatársaink) hozzáállásán múlik!

QAD bevezetés - vonalkód és RFID

Amikor kész vagyunk az elméleti kérdésekkel, akkor térjünk át a gyakorlati oldal értékelésére!

Ahhoz, hogy QAD megoldás kiszolgálja az üzleti érdekeinket és segítsen az erőforrás tervezésben, hihetetlen mennyiségű adatot kell rögzíteni! Ez nem választható opció, hanem kötelező gyakorlat. E nélkül nincs tervezés, nincs döntéstámogatás, nincs pénzügy, nincs raktár, nincs megrendelés, nincs üzlet – nincs ERP.

Hogyan kerülnek be az adatok a QAD megoldásba?

A QAD megoldás adat szükségletét megnövekedett adminisztratív munkával lehet kielégíteni. Ezen munkák és adminisztratív folyamatok megszervezése során törekedni kell arra, hogy:

  • az adatok valós időben,
  • az adatok keletkezési helyén,
  • lehető legegyszerűbb és leggyorsabb módon,
  • a lehető legpontosabban,
  • ellenőrizhető módon,
  • felelősök által,
  • papír alapú nyilvántartások minimalizálásával/mellőzésével

kerüljenek rögzítésre.

Az adatok rögzítése lehetséges manuálisan (például egy kihelyezett számítógépen) vagy valamilyen automatikus azonosítási technológia, nevezetesen vonalkód vagy RFID (rádiófrekvenciás azonosítás) használatával mobil terminálokon. Ez utóbbi biztosítja azt, hogy valóban az adat keletkezési helyén rögzítsük azokat.

Az automatikus azonosítás (vonalkód és RFID) használata ezt a célt szolgálja általánosan. Minden adat egyetlen vonalkód/RFID olvasással kerül rögzítésre a QAD megoldásba, annak keletkezési helyén, valós időben.

A kétféle adatrögzítés közül az automatikus azonosítás használata

  • nagyságrenddel gyorsabb
  • 100% pontosságú
  • gyakorlatilag tévedésmentes

a manuális rögzítéshez képest. Az adminisztratív munkákra fordított idő 30-90%-al kevesebb lehet.

Valós idejű adatrögzítés vonalkóddal

A pontosság mellett a valós időben történő adatbevitel is kiemelten fontos! E nélkül a QAD megoldásba felvitt adatok idejétmúltak. Amennyiben papír alapon rögzítenek eseményeket, majd később rögzítik a QAD-ban, akkor csupán egy múltbéli állapot (3 órától 3 napig terjedően) alapján tudnak dolgozni. Ez azt jelenti, hogy az adatállomány „követővé” válik, mely lehetetlenné/nehézkessé teszi a tervezést.

Vonalkód vagy RFID?

Ennek eldöntése nagyon sok kérdést vet fel, melyhez mindenképpen szakértelem kell. Ha érdekli bővebben ez a téma, akkor ajánljuk, hogy olvassa el ezt a cikket.

Milyen vonalkódos és RFID eszközök szükségesek?

Amikor a QAD bevezetése során a gyakorlati folyamatokat tervezzük, akkor szükséges megvizsgálni azt is, hogy a szükséges hardver eszközökkel történő munkavégzést milyen szinten támogatja a QAD megoldás, hogyan és mi módon integrálhatók a hardver eszközök.

Automatikus azonosítás hardver eszközei

Először is nézzük meg a legelterjedtebb AUTO-ID eszközök fogalmait röviden!

Vonalkódolvasó – RFID olvasó

Számítógéphez vagy más host-hoz (pl. tablet, PLC, stb) vezetéken keresztül vagy vezeték nélkül kapcsolódó adatbeviteli eszköz. Önálló intelligenciával nem rendelkezik, a leolvasott kódot dekódolja és azonnal továbbítja a host felé. (mint, ha például billentyűzeten beütöttük volna az adott karaktersort)

Vonalkódos vagy RFID mobil adatgyűjtő terminál

Olyan mobil számítógép (PDA), mely beépített vonalkódolvasóval vagy RFID olvasóval rendelkezik, ipari használatra tervezett (por, víz és ütésálló), vállalati hálózatra WLAN van WWAN keresztül kapcsolódik. A QAD elérhető funkcionalitásától függően TELNET, távoli asztali vagy böngészőn keresztül használja a QAD funkciókat illetve saját applikációt biztosít, ami fut az adott mobil számítógépen. Speciális esetben (amennyiben nagy képernyő szükséges) választhatunk ipari tabletet is a mobil munkavégzésre.

Címkenyomtató

Tekercses kivitelű öntapadós papír vagy szintetikus címkére nyomtat termo-transzfer eljárással vonalkódot, szöveget. Négyzet alakú pixelekkel dolgozik, grafikus nyomtatásra korlátozottan alkalmas. Telepíthető lokális számítógépre, vagy hálózati nyomtatóként LAN/WLAN kapcsolattal.

Hardver eszközök kiválasztásának szempontjai

Az alábbiakat vegyük figyelembe a kiválasztás során:

  • funkcionalitás
  • megfelelő szintű védelem a környezeti behatásokkal szemben
  • gyártói háttér (szerviz, support)
  • üzemeltetési tapasztalatok
  • ergonómia
  • ár/érték arány

Összefoglaló - javaslatok QAD bevezetés gyakorlati szempontjaihoz

Nagyban hozzájárulunk a sikeres bevezetéshez, ha a fentiekben részletezett, a gyakorlati munkavégzéshez és az adatrögzítés hatékonyságára irányuló szempontokat már a QAD megoldás bevezetésének tervezése során figyelembe vesszük.

Mindenképpen érdemes az ISYS-ON Kft. tanácsadóival közösen végig nézni az adott folyamatokat, hogy az egyes területek igényeihez igazodva a tervezett módon, vonalkódos/RFID támogatással hogyan kezelhetők a QAD megoldás támogatásával.

Reméljük, hogy ezzel a rövid összefoglaló cikkel sikerült néhány újabb, gyakorlatias támpontot adni a QAD megoldás bevezetéséhez.

Ha kérdése lenne, vagy segítségre van szüksége, keressen bennünket elérhetőségeink valamelyikén!